ISBN-ISSN

Basımı yapılacak yayınlar için ISBN/ISBN alınması bir zorunluluk olduğundan, ISBN/ISSN alabilmek için aşağıdaki işlemler yapılarak, belge ve formların doldurulup Bahar ÇİL’e (baharozer@balikesir.edu.tr, 0266 612 14 50 - 1008) iletilmesi gerekmektedir.

 • ISBN İşlemleri
  1 ISBN/ISSN talepleri, BAUN Yayın Komisyonu Başkanlığının ilgili yayına vereceği “ONAY” ile mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, onay yazısı Daire Başkanlığımıza ulaşmadan, hiçbir yayın işleme alınmayacaktır.
  Bu amaçla öncelikle BAUN Rektörlük makamına hitaben, ISBN/ISSN istenen yayına yönelik kısa bilgilerin de bulunduğu bir dilekçe hazırlanarak, Rektörlük Yazı İşleri Müdürlüğü’ne verilmelidir. BAUN Yayın Komisyonu Başkanlığı tarafından incelenecek olan yayınınıza ait "OLUR" yazısı tarafımıza ulaşmalıdır. Bu aşamadan sonra diğer işlemlere geçilebilir.
  2. Bundan sonraki süreci takip edecek ve gerektiğinde iletişim kurulacak bir personel belirleyiniz ve tarafımıza bildiriniz,
  3. Linkte yer alan ISBN için gerekli bilgiler formunu doldurunuz ve tarafımıza iletiniz.
  4. Matbaa yasal olarak basımdan sonra 15 gün içinde esere ait 6 nüshayı İl Derleme Müdürlüğü/Derleme Birimi ’ne göndermek zorundadır. Bu konuda matbaanızı takip etmek sizin sorumluluğunuzdadır.
  5. Online eserler için, eserin yayınlanmasını takiben 15 gün içinde https://ederlemevg.mkutup.gov.tr/logineydes.net adresinden yükleme yaparak derleme yükümlülüğünüzü yerine getirmelisiniz.
 • ISSN İşlemleri
  1. Yapılacak süreli yayınlar için ISSN alınması bir zorunluluk olduğundan, ISSN alabilmek icin, 5187 Sayılı Basın Kanunu hükümleri gereğince Cumhuriyet Savcılığı’na linkte yer alan beyannamede yer alan belgeler verilmektedir.
  2. Bu işlemden sonra ISSN için gerekli bilgiler formunu doldurunuz ve Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü Yayın Komisyonu Başkanlığı’nın Yayına vereceği "olur" yazısı ile kütüphanemize başvurunuz.